RESULTS BY COX RACING SERVICES

Run For Our Sons 5K

Argyle, TX

October 11, 2014

 

5K OVERALL RESULTS

www.coxracingservices.com

Place

Bib #

Name

Gun Time

Chip Tme

Pace

Age

Gender

City

Age Rank

1

392

Brock Simmons

0:15:19

 00:15:18.54

4:56

25

M

1st Overall Male

2

306

Jonathan McAlister

0:18:59

 00:18:58.97

6:07

15

M

Argyle

1st Male 13-15

3

345

Ben Splain

0:19:07

 00:19:07.18

6:10

15

M

Argyle

2nd Male 13-15

4

203

Paul Anderson

0:19:25

 00:19:25.27

6:16

14

M

Argyle

3rd Male 13-15

5

322

Michael Pontius

0:20:03

 00:20:02.56

6:28

16

M

Highland Village

1st Male 16-18

6

215

Rick Brower

0:22:27

 00:22:25.48

7:14

67

M

Argyle

1st Male Master

7

420

Matthew Clayton

0:22:47

 00:22:47.35

7:21

15

M

Argyle

4th Male 13-15

8

321

Kelsey Pontius

0:22:48

 00:22:48.24

7:21

16

F

Highland Village

1st Overall Female

9

398

Matt Hernandez

0:23:07

 00:22:59.81

7:25

16

M

Argyle

2nd Male 16-18

10

374

Ken Poynter

0:23:22

 00:23:22.22

7:32

54

M

1st Male 50-54

11

422

Andrew Mewing

0:23:40

 00:23:34.06

7:36

20

M

Argyle

1st Male 19-24

12

271

Shaun Gravell

0:23:36

 00:23:36.30

7:37

45

F

South Lyon

1st Female Master

13

394

Arturo Florcruz

0:24:05

 00:24:04.81

7:46

54

M

Argyle

2nd Male 50-54

14

268

Molly Glauser

0:24:16

 00:24:15.98

7:49

38

F

Argyle

1st Female 35-39

15

213

Christopher Brower

0:24:36

 00:24:33.93

7:55

41

M

Argyle

1st Male 40-44

16

348

Mike Stout

0:24:54

 00:24:38.49

7:57

32

M

Krum

1st Male 30-34

17

290

Tricia Hope

0:24:47

 00:24:47.12

7:59

47

F

Argyle

1st Female 45-49

18

388

Chad Giese

0:24:49

 00:24:49.45

8:00

37

M

1st Male 35-39

19

349

Sarah Stout

0:25:08

 00:25:08.11

8:06

35

F

Krum

2nd Female 35-39

20

384

Shane Tatum

0:25:34

 00:25:28.41

8:13

33

M

Argyle

2nd Male 30-34

21

395

Antonio Florcruz

0:25:37

 00:25:34.92

8:15

12

M

Argyle

1st Male 9-12

22

220

Brandon Burton

0:26:23

 00:25:44.51

8:18

34

M

Aubrey

3rd Male 30-34

23

389

Rosa Leos

0:26:02

 00:25:56.44

8:22

1

F

1st Female With No Age

24

412

Jessica Baker

0:26:02

 00:26:02.44

8:24

38

F

Argyle

3rd Female 35-39

25

375

Lorraine Gartner

0:26:26

 00:26:21.05

8:30

35

F

4th Female 35-39

26

390

Mandi Pels

0:26:52

 00:26:51.70

8:40

42

F

1st Female 40-44

27

211

Kelly Braugh

0:27:10

 00:27:09.87

8:45

46

F

Double Oak

2nd Female 45-49

28

373

Dylan North

0:27:33

 00:27:24.24

8:50

14

M

5th Male 13-15

29

201

Kayla Adamson

0:27:48

 00:27:44.68

8:57

12

F

Argyle

1st Female 9-12

30

408

 

0:27:48

 00:27:45.46

8:57

Missing Division

31

371

Judy Bruns

0:28:09

 00:27:50.79

8:59

54

F

1st Female 50-54

32

216

Marc Brown

0:28:00

 00:27:59.83

9:02

64

M

Denton

1st Male 60-64

33

229

Cassie Colston

0:28:05

 00:28:04.83

9:03

22

F

Denton

1st Female 19-24

34

202

Scott Adamson

0:28:16

 00:28:15.75

9:07

40

M

Argyle

2nd Male 40-44

35

397

Ari Lee

0:28:30

 00:28:23.12

9:09

17

M

Argyle

3rd Male 16-18

36

404

Jolton Hackett

0:29:01

 00:28:50.95

9:18

50

M

Argyle

3rd Male 50-54

37

405

Luciana Hackett

0:28:51

 00:28:51.03

9:18

6

F

Argyle

1st Female 8 & Under

38

239

Matthew Cunningham

0:28:57

 00:28:51.62

9:18

16

M

Flower Mound

4th Male 16-18

39

283

Veronica Hollenshead

0:29:44

 00:29:02.07

9:22

47

F

Argyle

3rd Female 45-49

40

286

Jennifer Homeyer

0:29:47

 00:29:31.04

9:31

40

F

2nd Female 40-44

41

372

Jennifer Jones

0:29:53

 00:29:35.09

9:33

33

F

1st Female 30-34

42

295

Logan King

0:29:45

 00:29:44.83

9:35

10

M

Argyle

2nd Male 9-12

43

387

Sam Slaton

0:29:46

 00:29:46.30

9:36

35

M

2nd Male 35-39

44

421

Joshua Vines

0:29:59

 00:29:53.03

9:38

19

M

Argyle

2nd Male 19-24

45

376

Shelbie Dunford

0:29:54

 00:29:53.40

9:38

22

F

2nd Female 19-24

46

338

Jim Schmit

0:29:55

 00:29:55.34

9:39

54

M

Denton

4th Male 50-54

47

367

Alan Richardson

0:30:19

 00:29:56.63

9:39

53

M

5th Male 50-54

48

279

Al Herrera

0:30:12

 00:30:03.73

9:42

40

M

Flower mound

3rd Male 40-44

49

251

Chris Fanning

0:30:47

 00:30:05.04

9:42

43

M

Argyle

4th Male 40-44

50

304

Dean McAlister

0:30:08

 00:30:08.41

9:43

48

M

Argyle

1st Male 45-49

51

291

Cheryl Jensen

0:30:43

 00:30:17.71

9:46

49

F

Trophy Club

4th Female 45-49

52

401

Matt Watson

0:30:42

 00:30:42.45

9:54

29

M

1st Male 25-29

53

351

Ty Whitley

0:30:53

 00:30:43.42

9:55

8

M

1st Male 8 & Under

54

305

Jacob McAlister

0:30:45

 00:30:45.17

9:55

18

M

Argyle

5th Male 16-18

55

293

Brad King

0:30:51

 00:30:50.40

9:57

58

M

Argyle

1st Male 55-59

56

356

Michael Warren

0:31:39

 00:31:09.88

10:03

35

M

Denton

3rd Male 35-39

57

300

Jill Lentini

0:31:13

 00:31:13.22

10:04

53

F

Euless

2nd Female 50-54

58

280

Alex Hollenshead

0:32:05

 00:32:05.20

10:21

11

M

Argyle

3rd Male 9-12

59

328

Brian Ratcliff

0:32:08

 00:32:07.77

10:22

41

M

Argyle

5th Male 40-44

60

350

Tara Whitley

0:32:19

 00:32:19.11

10:25

13

F

1st Female 13-15

61

319

Christopher Piel

0:33:01

 00:32:53.56

10:36

1

M

Argyle

1st Male With No Age

62

396

Tucker Watson

0:33:04

 00:32:56.29

10:37

15

M

Argyle

6th Male 13-15

63

334

Karla Rogers

0:33:08

 00:33:00.44

10:39

27

F

Argyle

1st Female 25-29

64

269

Zuky Gomez

0:33:35

 00:33:30.05

10:48

1

F

Argyle

2nd Female With No Age

65

362

Sawyer West

0:33:56

 00:33:36.45

10:50

7

M

Argyle

2nd Male 8 & Under

66

297

Kristina Kynard

0:33:38

 00:33:38.00

10:51

40

F

North Richland Hills

3rd Female 40-44

67

402

Charles Andrew

0:34:04

 00:33:51.29

10:55

24

M

3rd Male 19-24

68

230

Candace Henslee

0:34:27

 00:34:10.78

11:01

21

F

Argyle

3rd Female 19-24

69

354

Benjamin Venable

0:35:18

 00:34:50.52

11:14

32

M

Krugerville

4th Male 30-34

70

315

Mike Norwood

0:35:33

 00:35:10.91

11:21

47

M

2nd Male 45-49

71

385

Barry Petnam

0:35:44

 00:35:34.63

11:28

49

M

3rd Male 45-49

72

265

Cody Gill

0:35:35

 00:35:34.92

11:28

9

M

Argyle

4th Male 9-12

73

272

Kari Griffith

0:36:17

 00:35:51.20

11:34

37

F

Lake Dallas

5th Female 35-39

74

294

Emily King

0:36:14

 00:36:14.25

11:41

18

F

Argyle

1st Female 16-18

75

292

Beth King

0:36:16

 00:36:15.67

11:42

47

F

Argyle

5th Female 45-49

76

232

Neal Cooper

0:36:19

 00:36:19.01

11:43

54

M

grapevine

6th Male 50-54

77

209

Rachel Black

0:36:43

 00:36:32.73

11:47

1

F

3rd Female With No Age

78

207

Joshua Black

0:36:46

 00:36:35.47

11:48

1

M

2nd Male With No Age

79

369

Leslie Jones

0:36:39

 00:36:38.99

11:49

50

F

3rd Female 50-54

80

368

Brenda Ricardson

0:37:09

 00:36:45.60

11:51

47

F

6th Female 45-49

81

425

 

0:37:39

 00:37:36.89

12:08

Missing Division

82

330

Peyton Reynolds

0:37:58

 00:37:58.08

12:15

16

F

Corinth

2nd Female 16-18

83

393

Chris Daneil

0:38:10

 00:38:10.48

12:19

45

M

4th Male 45-49

84

266

Cooper Gill

0:38:21

 00:38:20.89

12:22

7

M

Argyle

3rd Male 8 & Under

85

267

Katie Gill

0:38:37

 00:38:22.02

12:23

36

F

Argyle

6th Female 35-39

86

263

Bud Gill

0:38:27

 00:38:26.92

12:24

39

M

Argyle

4th Male 35-39

87

288

David Hope

0:38:36

 00:38:32.39

12:26

1

M

Argyle

3rd Male With No Age

88

270

Max Gravell

0:39:07

 00:39:05.21

12:36

10

M

South Lyon

5th Male 9-12

89

238

Shelly Cullum

0:39:21

 00:39:12.68

12:39

45

F

Argyle

7th Female 45-49

90

236

Michelle Crow

0:39:22

 00:39:14.09

12:39

45

F

Argyle

8th Female 45-49

91

360

Jason West

0:39:36

 00:39:15.65

12:40

44

M

Argyle

6th Male 40-44

92

237

Susan Crow

0:39:26

 00:39:17.32

12:40

62

F

Argyle

1st Female 60-64

93

240

Sandi Daniel

0:39:25

 00:39:25.34

12:43

50

F

Keller

4th Female 50-54

94

214

Estelle Brower

0:39:56

 00:39:56.38

12:53

9

F

Argyle

2nd Female 9-12

95

316

Joe Panetta

0:40:45

 00:40:45.29

13:09

11

M

Northville

6th Male 9-12

96

428

Kyndall Hennigan

0:41:40

 00:41:28.49

13:23

9

M

Argyle

8th Male 9-12

97

241

Rachelle Dauphinee

0:41:32

 00:41:32.21

13:24

46

F

Argyle

9th Female 45-49

98

261

Lonnie Fikes

0:42:01

 00:41:32.30

13:24

1

M

Krugerville

5th Male With No Age

99

423

Nico Dahilo

0:41:36

 00:41:34.83

13:25

9

M

Argyle

7th Male 9-12

100

260

Logan Fikes

0:41:53

 00:41:35.60

13:25

1

M

Krugerville

4th Male With No Age

101

250

Brittany Fanning

0:42:14

 00:41:35.82

13:25

1

F

Denton

4th Female With No Age

102

447

Kathy Whitely

0:41:41

 00:41:40.76

13:26

35

F

Argyle

7th Female 35-39

103

435

Alexis Whitely

0:41:42

 00:41:41.86

13:27

10

F

Argyle

3rd Female 9-12

104

424

Reggie Wojtal

0:41:45

 00:41:44.82

13:28

44

M

Argyle

7th Male 40-44

105

208

Joy Black

0:42:24

 00:42:12.10

13:37

1

F

5th Female With No Age

106

206

Daniel Black

0:42:24

 00:42:13.42

13:37

1

M

7th Male With No Age

107

252

Jason Fanning

0:42:22

 00:42:22.01

13:40

1

M

Denton

6th Male With No Age

108

262

Kes Gilhome

0:42:46

 00:42:25.34

13:41

45

M

Denton

5th Male 45-49

109

231

James Colston

0:42:49

 00:42:26.54

13:41

45

M

Corinth

6th Male 45-49

110

364

Rylan Wilson

0:42:35

 00:42:34.69

13:44

10

M

Argyle

9th Male 9-12

111

427

Christy Hennigan

0:43:20

 00:43:08.91

13:55

40

F

Argyle

4th Female 40-44

112

282

Pablo Hollenshead

0:43:33

 00:43:33.15

14:03

7

M

Argyle

4th Male 8 & Under

113

336

Judith Rosas

0:43:34

 00:43:34.41

14:03

36

F

Roanoke

8th Female 35-39

114

317

Julie Panetta

0:43:48

 00:43:47.77

14:07

44

F

Northville

5th Female 40-44

115

335

Jason Rosas

0:44:30

 00:44:07.27

14:14

38

M

Roanoke

5th Male 35-39

116

296

Kirk Kirkwood

0:45:53

 00:45:28.99

14:40

29

M

Denton

2nd Male 25-29

117

346

Sarah Standlee

0:45:54

 00:45:30.10

14:41

26

F

Denton

2nd Female 25-29

118

409

 

0:45:45

 00:45:45.21

14:45

Missing Division

119

382

Steve Fanning

0:47:19

 00:46:42.34

15:04

1

M

8th Male With No Age

120

233

Rachel Cooper

0:47:15

 00:47:14.82

15:14

28

F

Dallas

3rd Female 25-29

121

381

Diane Fanning

0:47:15

 00:47:14.84

15:14

1

F

6th Female With No Age

122

247

Ginger Dill

0:48:56

 00:48:40.80

15:42

42

F

San Antonio

6th Female 40-44

123

415

Felicity Jackson

0:49:01

 00:49:00.62

15:48

12

F

Argyle

4th Female 9-12

124

418

True Howard

0:50:39

 00:50:34.14

16:19

6

F

Argyle

2nd Female 8 & Under

125

417

Kaleigh Kerrigan

0:51:27

 00:51:23.06

16:35

27

F

Argyle

5th Female 25-29

126

298

Jen laird

0:51:25

 00:51:25.03

16:35

27

F

Dallas

4th Female 25-29

127

311

Mary Jo North

0:52:04

 00:51:49.18

16:43

66

F

Argyle

1st Female 65-69

128

352

Kacie Traill

0:51:51

 00:51:49.40

16:43

6

F

3rd Female 8 & Under

129

310

Casie North

0:52:04

 00:51:50.38

16:43

39

F

Austin

9th Female 35-39

130

309

Andy North

0:52:03

 00:51:50.42

16:43

42

M

Austin

8th Male 40-44

131

249

Amy Fanning

0:52:05

 00:51:50.71

16:43

1

F

Argyle

7th Female With No Age

132

217

Madison Burke

0:52:04

 00:51:51.36

16:44

14

F

Austin

2nd Female 13-15

133

301

John Lentini

0:52:29

 00:52:07.41

16:49

61

M

Euless

2nd Male 60-64

134

347

Kate Stark

0:52:30

 00:52:29.70

16:56

55

F

Ponder

1st Female 55-59

135

366

Joelle Zavzavadjian

0:52:52

 00:52:45.92

17:01

38

F

Argyle

10th Female 35-39

136

246

Sherry Lothridge

0:53:50

 00:53:26.92

17:14

60

F

Argyle

2nd Female 60-64

137

276

Tatum Harding

0:53:58

 00:53:29.36

17:15

5

M

5th Male 8 & Under

138

248

Liz Edwards

0:54:04

 00:53:41.77

17:19

59

F

Argyle

2nd Female 55-59

139

289

Haley Hope

0:53:57

 00:53:47.94

17:21

13

F

Argyle

3rd Female 13-15

140

221

Sarah Burton

0:55:20

 00:54:52.87

17:42

1

F

Aubrey

8th Female With No Age

141

403

Kera Wynn

0:55:52

 00:55:39.13

17:57

26

F

6th Female 25-29

142

419

Joanne Traill

0:55:43

 00:55:42.92

17:58

55

F

Argyle

3rd Female 55-59

143

353

Morgan Traill

0:55:56

 00:55:51.17

18:01

27

F

Argyle

7th Female 25-29

144

400

Robynn Oglesby

0:56:04

 00:55:51.77

18:01

29

F

Argyle

8th Female 25-29

145

357

Cindy Webb

0:56:51

 00:56:33.36

18:15

37

F

Goddard

11th Female 35-39

146

355

Shelby Venable

0:57:09

 00:56:36.63

18:15

27

F

Krugerville

9th Female 25-29

147

344

Barbara Spinks

0:57:50

 00:57:25.67

18:31

57

F

Krugerville

5th Female 55-59

148

343

Kim Smith

0:57:50

 00:57:33.75

18:34

57

F

Corinth

4th Female 55-59

149

258

Julie Fikes

0:59:12

 00:58:47.22

18:58

46

F

Krugerville

10th Female 45-49

150

212

Andrew Brower

0:59:34

 00:59:28.37

19:11

5

M

Argyle

6th Male 8 & Under

151

257

Dale Fikes

1:00:36

 01:00:04.30

19:23

1

M

Krugerville

9th Male With No Age

 

RESULTS BY COX RACING SERVICES

Run For Our Sons 5K

Argyle, TX

October 11, 2014

 

5K AGE GROUP RESULTS

www.coxracingservices.com

Top Males Overall

Place

Bib #

Name

Gun Time

Chip Tme

Pace

Age

City

1

392

Brock Simmons

0:15:19

 00:15:18.54

4:56

25

Top Females Overall

1

321

Kelsey Pontius

0:22:48

 00:22:48.24

7:21

16

Highland Village

Top Male Masters

1

215

Rick Brower

0:22:27

 00:22:25.48

7:14

67

Argyle

Top Female Masters

1

271

Shaun Gravell

0:23:36

 00:23:36.30

7:37

45

South Lyon

Male With No Age

1

319

Christopher Piel

0:33:01

 00:32:53.56

10:36

1